אוקולופלסטיקה

ניתוחים פלסטיים בעיניים למטרות רפואיות (אוקולופלסטיקה)

במקרים רבים ניתוחים פלסטיים סביב העיניים מבוצעים למטרה רפואית ולא רק אסתטית:

תיקון עפעף צנוח הינו ניתוח בעל חשיבות רפואית היות שעפעף נפול גורם לאימוץ שרירי המצח ולכן גורם לעייפות. התופעה המטרידה יותר היא הקטנת שדה הראייה.

הסיבות לצניחת העפעף העליון: עודפי עור, נפילה של הגבה, התבגרות או חולשת שרירים.

הוצאת שומן סביב העיניים הצטברות שומנים ונפיחויות סביב העיניים נגרמות מרפיון השרירים האוקולריים, שהם אלה המקיפים את העין. השומן שנמצא מאחורי גלגל העין פורץ קדימה דרך דופן השריר הרפוי ולכן יש צורך בשאיבתו מהעפעפיים. ההליך נעשה בהרדמה מקומית והשאיבה מתבצעת דרך הלחמית, מבלי לחתוך את העור.

שאיבה וקיצור עודפי עור במקרים בהם יש כמות שומן גדולה או עודפי עור יש לבצע ניתוח משולב של שאיבת שומן וקיצור עודפי עור. בהליך זה חותכים את העור בשולי הריסים ומגיעים לשומן, הצלקת נעלמת בקפלי העור הטבעיים. הוצאת עודפי עור ושומן מהעפעף העליון נעשית על ידי יצירת חתך על קו הקמט שמעל העין.

קסנטלזמה הופעת גושים צהובים בעפעף העליון והתחתון או בצידי העין. תופעה זו אופיינית לאנשים הסובלים מעודף כולסטרול ושומנים בדם. הגושים ניתנים להסרה בניתוח מקומי אך כטיפול מונע מומלץ לשמור על רמות נמוכות של שומנים בדם.

נגעים שפירים באזור העפעפיים הגישה המקובלת היא לא להסיר את הנגע אלא להסתפק במעקב אחר הנגעים. יחד עם זאת, אם נגע גדל בהדרגה, מומלץ להסירו ולבצע בדיקה פתולוגית על מנת לשלול ממאירות.