אימון לעין עצלה

כ-2% מהאוכלוסייה סובלים מעין עצלה - מצב שבו העין לא מגיעה לחדות ראיה, משדרת תמונה מטושטשת למוח ועם הזמן הולכת ומתנוונת. עד היום לא היה פתרון. טכנולוגיה חדשנית, שפיתחה חברת נוירוויז'ן הישראלית, מסתמנת כפתרון האולטימטיבי לבעיה ולבני כל הגילים.

אימון לעין עצלה

מאת: ד"ר איתי גל, מתוך: ידיעות אחרונות, מדור בריאות

כ-2% מהאוכלוסייה סובלים מעין עצלה - מצב שבו העין לא מגיעה לחדות ראיה, משדרת תמונה מטושטשת למוח ועם הזמן הולכת ומתנוונת. עד היום לא היה פתרון. טכנולוגיה חדשנית, שפיתחה חברת נוירוויז'ן הישראלית, מסתמנת כפתרון האולטימטיבי לבעיה ולבני כל הגילים. 
כ-2% מהישראלים לוקים בעין עצלה-פגיעה בעין שמשבשת את העברת התמונה למוח. התמונה הלא ממוקדת שמועברת מרשתית העין למוח גורמת לו "לכבות" את האותות החשמליים שמגיעים מאותה עין, וזו הופכת למנוונת.

בימים אלה מושקת בישראל טכנולוגיה טיפולית חדשנית ולא פולשנית לעין עצלה, שמתאימה למבוגרים ולילדים מגיל 9. מדובר במכשיר שפתחה חברת נוירוויז'ן, שמאפשר את שיפור הראיה ע"י אימון המוח באמצעות תרגול שמפצה על לקות הראייה. 
בעקבות הגירוי שמופעל על המוח ועושה שימוש בתמונות של ניגודים, כמו רקע לבן ושחור או פסים וקווים, משתפרת הראייה באופן ניכר. האימון מתבצע באמצעות תוכנת מחשב מיוחדת, שיוצרת תהליך למידה נוירולוגי שמאפשר למוח לעבד תמונות לא חדות שמועברות אליו מהעין העצלה.

העין מבלבלת את המוח 
עין עצלה (אמבליופיה) בשמה הרפואי מוגדרת כמצב שבו עין אחת או שתיים לא מגיעות לחדות ראיה מספק גם אם משתמשים במשקפיים או בעדשות מגע. הגורמים לעין עצלה הם פזילה, בעיות תשבורת או בעיה רפואית בעין שגורמת לכך שאיכות הראיה ירודה. 
הראיה הדו-עינית מתפתחת עד גיל 6 חודשים, ותפקידה לאפשר ראייה תלת מימדית. העיניים מעבירות למוח שתי תמונות דו מימדיות חדשות של המציאות, עם חפיפה מסוימת בניהן. המוח מתרגם את התמונות האלה לתמונה תלת מימדית ברורה. כשהתמונות שמתקבלות לא מתאימות זו לזו, מתקבלת תמונה מטושטשת.

התופעה של עין עצלה מתפתחת כשיש אי התאמה קבועה של התמונות שמגיעות למוח. כיוון שתמונה דו מימדית חדשה מאפשרת תפקוד יעיל יותר מאשר תמונה מטושטשת, המוח "מוותר" על אחת התמונות בתהליך התרגום. הדבר הזה מוביל להתנוונות האזור במוח שאחראי על הראייה באותה עין. אם התהליך הזה נמשך מספיק זמן, הוא יוצר עין עצלה, וכתוצאה מכך ראייה חד עינית. העין מתפקדת, אך המוח 'לא רואה' איתה.

ניתן לעיתים לטפל בעין עצלה אם מגלים את הבעיה בשנים הראשונות לחיי הילד. במקרה כזה מגרים את העין העצלה באמצעות הפעלת יתר של האישונים, הזלפת טיפות לעין הבריאה ואימון הילד להשתמש בעין הלא תקינה על ידי כיסוי העין ה'חזקה' ברטייה. 
בשיטה החדשה, במטרה לאמן את המוח, מבצע המטופל סדרה של כ-40 טיפולים, פעמיים בשבוע. כל טפול אורך 30 דקות ומתבצע מול מחשב-תחילה בקליניקה ובהמשך בבית המטופל. הטיפול מתבצע בחדר חשוך, במרחק של 1.5 מטרים מהמחשב, שמציג על פי תוכנית מובנית תצוגה מהירה של עצמים. 
הנתונים שמתקבלים מהמטופל במהלך התרגול מועברים באמצעות האינטרנט מהמחשב הביתי אל מחשב האם שממוקם בסינגפור. שם עוברים הנתונים ניתוח ועיבוד און-ליין, שמאפשרים את קביעת מהלך התרגול הבא. כך מקבל כל מטופל באמצעות המחשב המרכזי תוכנית טיפול אישית, בהתאם לקצב ההתקדמות שלו.

שיעור הצלחה: יותר מ80% 
שיטת נוירוויז'ן מתאימה לבני 9-55 עם מצב ראיה של 6/9 עד 6/30. השיטה לא מתאימה לסובלים מקטרקט, גלאוקומה, קרטוקונוס, בעיות קרנית, בעיות רשתית, בעיות ריכוז, מחלות כמו סוכרת לא מאוזנת ואפילפסיה. כמו כן לא ניתן לעבור את הטיפול במהלך הריון. 
הטכנולוגיה החדשה מבוססת על מחקר ופיתוח ישראליים. החלק משנת 2000 פועלת חברת נוירוויז'ן בשיתוף עסקי עם המכון הסינגפורי לחקר העין. משנת 2004 מתקיים שימוש מסחרי בטכנולוגיה שפיתחה נוירוויז'ן בכמה מרכזים רפואיים בעולם. 
החברה מדווחת שמחקרים קליניים שנמשכו יותר משני עשורים הראו ששיעור ההצלחה בטיפול גבוה 
מ80%. באוגוסט 2001 קיבלה הטכנולוגיה את אישור הFDA (מנהל המזון והתרופות האמריקאי) וביולי 2002 את אישור CE של האיחוד האירופי. 
בישראל מיוצגת הטכנולוגיה על ידי חברת Sigma Health Care, שבחרה להפעיל את שיות נוירוויז'ן במרכזים הרפואיים של רשת עיניים. מניתוח תוצאות קבוצת המטופלים הראשונה במרכז עיניים בירושלים, שכוללת כ-20 משתתפים, עולה שאצל רובם נרשמו שיפור בחדות הראיה של העין העצלה בשתי שורות ואף שיפור בחדות הראייה בעין שלא טופלה. 
לפני השימוש בשיטה מתבצעת למטופל בדיקת התאמה, שמהווה מרכיב חשוב בהצלחה הטיפול. הבדיקה כוללת בחינה של ההיסטוריה הרפואית של המטופל, צילום פני הקרנית, מדידת איכות וחדות הראיה בדיקת מספר המשקפיים ובדיקה מקיפה של רופא עיניים. אחרי הזנת הנתונים האלה בונה מערכת נוירוויז'ן תוכנית טיפול ספציפית עבור המטופל. 
כאמור, בסוף כל טיפול התוצאות משודרות למערכת הבקרה של החברה בסינגפור, והיא מעבדת את הנתונים ומתאימה את הטיפול הבא בהתאם לקצב ההתקדמות. 
"עד היום ניתן היה לטפל בעין עצלה עד גיל 8", מסביר פרופ' פנחס נמט, יועץ ראשי של קופ"ח מאוחדת בתחום העיניים ומנתח ברשת מרפאות עיניים. "זה השלב הקריטי של התפתחות הראיה. הבעיה היא שהילדים בדרך כלל לא שיתפו פעולה עם הטיפול, ולכן הוא לא היה תמיד אפקטיבי. עד כה גם לא היה מענה למבוגרים יותר שלוקים בעין הצלה. במערכת החדשה אנחנו יכולים לטפל גם בבני 50". 
"חברת נוירוויז'ן עשתה מחקרים רבים מבוססים ומדעיים שהוכיחו שהאימון על המחשב מצליח לשפר את הראייה באופן ניכר". אמר פרופ' דב ויינברגר, מנהל מערך העיניים במרכז הרפואי רבין. פרופ' ויינברגר היה בין הראשונים שניסו בעבר להביא את השיטה לישראל, אחרי שהוצגה בכנסים בינלאומיים וזכתה לשבחים, אלא שבשל העברת החברה לסינגפור כשל אז הניסיון לייבא את המערכת לישראל. "זה דורש הרבה אימון, וגם העלות הכספית לא נמוכה ועשויה להגיע לאלפי שקלים, אבל זוהי בהחלט תקווה לחולים שעד כה לא היה להם פתרון".

לכתבה שהתפרסמה באתר ynet לחצו כאן

טכנולוגיות חדשות