בלפריטיס - דלקת שולי העפעף

דרכי הטיפול בדלקת שכיחה וכרונית

בלפריטיס - דלקת שולי העפעף

מאת: ד"ר אורי מלר, מתוך:העיתון הישראלי לרפרקציה, גליון 15, אוגוסט 2006

בשכבת הדמעות המכסה את קרנית העין השקופה מצוי מרכיב שומני שחיוני למניעת אידוי מהיר של המרכיב המימי בנוזל הדמעות. המרכיב השומני מופרש מבלוטות שומן המצויות בעפעפיים. הפתחים של אותן בלוטות מצויים באזור שולי העפעף, סמוך לשורת הריסים. במקרה של היצרות פתחי הבלוטות, או שינוי בהרכב הכימי של ההפרשה השומנית, הזרימה החופשית של ההפרשה נפגעת, חיידקים מתרבים באזור ומופיעה תגובה דלקתית בשולי העפעף. המחלה שכיחה יותר בגיל המבוגר, באנשים בעלי עור שמן, בסובלים מקשקשים ובאנשים הלוקים במחלות עור למיניהן, דוגמת פסוריאזיס. המחלה שכיחה יחסית ומאופיינת במהלך מתמשך (כרוני).לפני ניתוחי עיניים כגון ניתוחי קטרקטוניתוחי לייזר בקרנית חשוב לאבחן את המחלה ולטפל בה בהתאם כדי למנוע סיבוכים, כמו זיהום. 

סימנים ותסמינים 
הסובל מבלפריטיס יתלונן על תפיחות ואודם בעפעפיים, בייחוד באזור שולי העפעף. הדבר עשוי  להיות מלווה בגרד, בהפרשות ובהידבקות העפעפיים, בעיקר בשעות הבוקר. לעתים נוספות לתופעות אלה גם הרגשת עייפות כללית בעיניים, או תחושת "גוף זר", המחקה הרגשה כאילו גרגירי חול חדרו לעיניים, וכן תחושת יובש, הנובעת מההרכב הכימי הלקוי של נוזל הדמעות. באופן פרדוקסלי, הגירוי המתמיד עלול לגרום לדמעת. במקרים מסוימים של התרבות חיידקים באזור עלול להתפתח זיהום חריף, הקרוי בשפה העממית "שעורה" (כלזיון בשפה המקצועית).

טיפול 
הטיפול בדלקת שולי העפעף דורש שחרור מתמיד של הפרשות העפעפיים ושמירה על היגיינה טובה: קומפרסים (רטיות) של מים חמים: טובלים פדי גזה נקיים (אפשר להשיגם בבית המרקחת), או מגבת קטנה במים חמים, ומניחים אותם על העפעפיים למשך חמש עד עשר דקות. רצוי להרטיב אותם מדי פעם כדי לשמור על חומם. החום מביא להרחבת הבלוטות ופתחיהן, להורדת צמיגות ההפרשה השומנית ולהמסת פקקי הפרשה, החוסמים לעתים את פתחי הבלוטות.  לאחר השימוש ברטייה החמה מומלץ לעסות בעדינות את העפעפיים במשך כמה שניות. כיוון התנועה של האצבע המעסה הוא מבסיס העפעף כלפי הריסים. בצורה זאת משחררים את פתחי הבלוטות ומאפשרים לחומר השומני להתנקז החוצה. 

לאחר הנחת הקומפרסים והעיסוי מומלץ לנקות את שולי העפעפיים מבחוץ באמצעות מגבון מיוחד המכיל חומר ניקוי המותאם לניקוי העפעפיים (אפשר להשיגו בבית המרקחת). אפשר להשתמש גם בפד גזה הספוג במעט סבון ללא סבון. 
בחלק מהמקרים, בהתאם למצב ולהנחיית רופא העיניים, יש למרוח משחה אנטיביוטית עם או בלי מרכיב סטרואידי. 
את הטיפול יש לבצע פעמיים ביום או יותר, לאורך תקופה ממושכת, בהתאם להנחיית הרופא. 
במקרים קשים, כשמדובר בדלקת עקשנית במיוחד, ימליץ הרופא על טיפול בכדורי אנטיביוטיקה כדי לשנות את צמיגות השכבה השומנית, עם אפקט משני על אוכלוסיית החיידקים. 

לסיכום 
דלקת שולי העפעף היא מצב דלקתי מתמשך, העשוי להסב אי נוחות רבה. טיפול בטיפות עיניים בלבד אינו מרפא את המחלה. הטיפול המומלץ כולל שילוב של טיפול בחימום העפעפיים, ניקיון שלהם וטיפול תרופתי. שיתוף פעולה הדוק בין המטופל לרופא העיניים עשוי להביא לתוצאות חיוביות ולהקלה בסימפטומים

מחלות עיניים