השתלת טבעות

השתלת טבעות תוך- קרניתיות Intra Corneal Rings , זהו ניתוח במסגרתו משתילים טבעות בהיקף הקרנית במטרה לייצב את הקרנית ולשפר את הראייה.

הטבעות הינן קשתות קטנות עשויות מחומר פלסטי שקוף (אותו החומר ממנו עשויות העדשות המושתלות בניתוחי קטרקט). הטבעות תוכננו לשימוש קבוע, יחד עם זאת התהליך הינו הפיך, דהיינו הטבעות ניתנות להסרה במידה ויש בכך צורך. כל קרני האור המגיעות לרשתית עוברות דרך האזור המרכזי של הקרנית, הקרוי המרכז האופטי. כיוון שאזור זה חיוני לראייה חדה וברורה, הטבעות תוכננו כך שלא יפגעו בו ולא ישנו אותו בצורה בלתי הפיכה.

הניתוח מתבצע בעזרת מכשיר הלייזר "אינטראלייז", המאפשר יצירת התעלה בקרנית באמצעות קרן לייזר. זהו מכשיר לייזר מהיר ומדויק ביותר (קרן לייזר במהירות 150khz)

מהלך הניתוח 
הפעולה הניתוחית מתבססת על יצירת תעלות בהיקף הקרנית, בהן מושתלות הטבעות. השתלת הטבעות מאפשרת השטחת מרכז הקרנית ו"משיכת" הקרנית להיקף וכך מתוקן קוצר הראייה. משך הניתוח הוא כ- 15 דקות לכל עין, והוא מתבצע בכל עין בנפרד במרווח של מספר ימים. 

השתלת טבעות - יתרונות השיטה
הטבעות מתמקדות בחלק החשוב ביותר של הקרנית – המרכז האופטי. לכן, אם ראייתך תשתנה במשך הזמן, אם יופיעו חידושים טכנולוגיים או אם פשוט תשנה את דעתך - הטבעות ניתנות להוצאה בצורה בטוחה ולרוב השפעתן חולפת. 
יתרון נוסף: אצל חולי קרטוקונוס מייצבים את הקרנית מפני שינויים ונותנים אפשרות לשימוש בעדשות או במשקפיים על מנת להגיע לראייה טובה יותר. בנוסף, הטיפול מתאים לתיקון המספר במקרים בהם ניתוח לייזר אינו אפשרי וכמו כן יש אפשרות לשנות את מיקום הטבעת, קוטרה וכד' על מנת לשפר את תיקון הראייה. 

השתלת טבעות - מהם הסיכונים? 
בכל פעולה ניתוחית יש סיכון מסוים. מחקרים קליניים שנערכו בארה"ב הראו, כי זיהום, המהווה סיכון של כל פעולה ניתוחית, התרחש רק ב- 0.5% מהמקרים וגם הוא ניתן לטיפול בעזרת אנטיביוטיקה וטיפות עיניים. מיעוט מהמטופלים מדווחים על קושי בראיית לילה, סנוור, טשטוש ראייה, הילה, ראייה כפולה ותנודות בראייה למרחק. אם התוצאות אינן משביעות רצון, ייתכן שיהיה צורך בהחלפת הטבעות למידה אחרת או בהוצאתן. 

למי מתאים הניתוח? 
ברשת "עיניים" אנו משתמשים בטכניקה זו בדרך כלל למטופלים אשר אינם מתאימים לניתוח לייזר על רקע של קרטוקונוס שכן הטבעת מייצבת את הקרנית, מעכבת או מונעת את המשך התפתחות מחלת הקרטוקונוס. הניתוח מתאים רק לאלו הנמצאים בשלבים הראשונים של המחלה. ב"עיניים" אנו משתמשים בטבעות גם לביצוע טיפולים משלימים לאחר טיפול לייזר במידת הצורך.