טיפול בעין עצלה במבוגרים

עין עצלה (אמבליופיה) הוא כינוי למצב שבו בעין בריאה ותקינה חדות הראייה ירודה גם בעזרת תיקון אופטי.

עין עצלה מתפתחת בשנים הראשונות של החיים, בדרך כלל עקב הבדל ברפרקציה (מספר) בין שתי העיניים או פזילה. בשני המצבים הללו "המוח בוחר" להתעלם מהתמונה הפחות ברורה שנקלטת מהעין – ועין זו הופכת לעין עצלה.  
עין עצלה מתאפיינת בירידה בחדות הראייה, ירידה ברגישות לניגודיות (Contrast Sensitivity), ירידה בראיית עומק ועוד.
טיפול בעין עצלה הניתן לילדים עד גיל 8 יכול לשפר את חדות הראייה והוא יעיל יותר ככל שהמטופל צעיר יותר. שיטת נוירוויז'ן מאפשרת טיפול בעין עצלה גם בגיל מאוחר יותר ומוצעת מעל גיל 9.

מהי שיטת נוירוויז'ן?
שיטת נוירוויז'ן (Neurovision) , היא פתרון לא ניתוחי יעיל עבור טיפול בעין עצלה מעל גיל 9 ובמבוגרים. שיטה חדשנית זו מתבססת על שיפור הראייה באמצעות גירויים חזותיים ספציפיים ואפקטיביים - Gabor Patches- הגורמים להפעלת תאים המרכיבים את מערכת עיבוד התמונה במוח ב- Visual Cortex Primary. גירויים חזותיים אלה הינם בעלי אלוגריתם ספציפי עם הגדרת כיוון ותדר, הגורמים לתגובת עוררות גבוהה של הנוירונים אשר אחראים לראייה. כך משתפר אופן קליטת התמונה במוח ומכאן גם איכות וחדות הראייה. 
ייחודה של שיטת נוירוויז'ן מתבטא ביכולתה להציע פתרון לבעיית עין עצלה גם למבוגרים.

עין עצלה - אופן הטיפול
לאחר הזנת הנתונים שהתקבלו מבדיקת ההתאמה, מערכת נוירוויז'ן בונה למטופל תכנית טיפול ותרגול אישית ואת רב התרגילים יכול המטופל לבצע מול המחשב בבית. בסיום כל טיפול, משודרות התוצאות למערכת הבקרה של רשת 'עיניים' דרך האינטרנט והיא מעבדת את הנתונים ומתאימה למטופל את הטיפול הבא בהתאם לקצב התקדמותו. התרגול האישי מעורר מחדש את אזור הראייה במוח ומוביל לשיפור באיכות ובחדות הראייה. 

בדיקת התאמה
זוהי בדיקה קפדנית וייחודית החיונית להצלחת הטיפול. הבדיקה כוללת: סקירת ההיסטוריה הרפואית של המטופל, צילום פני הקרנית, מדידה מדויקת של חדות הראייה ותיקונה המקסימאלי, בדיקת ראייה תלת ממדית, בדיקת ניגודיות ((Contrast Sensetivity וכן בדיקה מקיפה של רופא עיניים מומחה אשר בסוף התהליך מסכם את הממצאים.

מי מתאים לטיפול?
ילדים ומבוגרים הסובלים מעין עצלה, מגיל 9 ומעלה, שחדות ראייתם פחותה מ- 6/9.
הטיפול אף מתאים במקרים רבים גם לסובלים מניסטגמוס. 
לא מתאימים לטיפול אנשים הסובלים מאפילפסיה וממיגרנות קשות.

יתרונות השיטה

  • הטיפול אינו פולשני.
  • הטיפול אינו כואב.
  • גמישות הטיפול
  • ניתן לבצע את רב הטיפולים מהבית. 
  • הטיפול קיבל את אישור הרשויות: משרד הבריאות הישראלי, ה-FDA  האמריקאי וה- Mark CE האירופאי.


רשת "עיניים" היא הראשונה שהחלה להעניק טיפול עבור עין עצלה בשיטת נוירוויז'ן וצברה עד כה את הניסיון הגדול ביותר ומספר רב של מטופלים מרוצים.
 

 

 

 

דר הניה ליכטר על טיפול בעין עצלה בשיטת נוירוויז'ן