מונוויז'ן

ניתוח בשיטת מונוויז'ן מתאים לבני 40 פלוס הסובלים גם מקוצר ראייה וגם מרוחק ראייה.

מונוויז'ן

בעיות ראייה הן עניין נפוץ ו כולנו  מכיריםאנשים המרכיבים משקפיים כל העת. גם ניתוחי תיקון הראיה הם מהניתוחים הפופולריים ביותר בעולם. כמו בכל תחום, גם בתחום תיקוני הראייה כאשר שתי בעיות מצטרפות יחדיו הטיפול נעשה מעט יותר מאתגר. זה בדיוק מה שפותר ניתוח המונוויז'ן – תיקון הראייה המשולב  המתקן בעת ובעונה אחת  גם קוצר ראייה וגם  זוקן ראייה

בעלי קוצר ראיה בני 40+ מתחילים לפתח בנוסף גם זוקן ראיה. הצירוף של שני  ליקויי ראייה   אלו יוצר את הצורך להשתמש בזוג משקפיים למרחק, לקרוב הם צריכים להסיר את המשקפיים או להשתמש בזוג נוסף, מה שכמובן יוצר תלות קשה במסגרת ביצוע המטלות היום יומיות. או לחלופין במשקפי המולטיפוקל היקרים. האם ניתן להפחית את התלות הזו על ידי ביצוע ניתוח הסרת משקפיים בלייזר?

בשתי מילים- כן, מונוויז'ן.

מהו ניתוח מונוויז'ן? מהם יתרונותיו וחסרונותיו? למי הוא מתאים ולא פחות חשוב מכך, למי הוא אינו מתאים? מהן התוצאות המצופות? שאלנו את המומחים של רשת המרכזים הרפואיים 'ד"ר לוינגר עיניים' בהובלתו של ד"ר שמואל לוינגר

הזדקנות הראייה

עד גיל 40 העדשה התוך עינית שלנו מצליחה באופן אוטומטי לשנות את מיקוד הראייה ובכך מתאפשרת ראייה לרחוק ולקרוב. החל מגיל 40 גמישות העדשה נחלשת בצורה הדרגתית, זוקן ראיה, ולכן נפגעת הראייה לקרוב ויש צורך במשקפי קריאה. אדם המעוניין בתיקון ראייתו על ידי ביצוע ניתוח לייזר בעיניים להסרת משקפיים ניצב בפני דילמה. תיקון של קוצר ראייתו יבוא על חשבון הראיה לקרוב והוא יזדקק למשקפי קריאה או להיפך.

מונוויז'ן - ניתוח עיניים בלייזר נועד לענות בדיוק על הקושי הזה. בפסקה הבאה נבין כיצד הוא מציע פתרון טוב למצב.

מה זה מונוויז'ן?

שיטת מונוויז'ן עשויה להוות פתרון טוב למטופלים לקראת גילי ה 40, קצרי ראיה (סובלים ממיופיה) או בעלי רוחק ראיה (סובלים מהיפראופיה) שחשים קושי בראייה לקרוב עם משקפיים, בזמן קריאה או שימוש במחשב (בעקבות הזדקנות הראייה כמפורט לעיל). מונוויז'ן הוא ניתוח עיניים בלייזר המאפשר לראות טוב לרחוק ולקרוב. בעין אחת כיוון הפוקוס הוא בעיקרו לקרוב ובעין השניה לרחוק.  המוח באפן טבעי יודע באיזו עין לרכז את המבט ולדכא את גירוי הראייה מהעין שלא נמצאת בפוקוס מירבי.

כיצד מבוצע הניתוח?

בשלב הראשון תבוצע בדיקת התאמה למועמד או המועמדת לניתוח תיקון הראייה. במידה וימצא כי המועמד או המועמדת מתאימים לניתוח עוברים לשלב הבא בו ייקבע מהי העין הדומיננטית, הכוונה לעין שמספקת יותר קלט למוח ומעבירה מידע יותר מדויק. בשלב השני, יבוצע הניתוח באמצעות הרדמה מקומית הנעשית על ידי טיפות. במהלך הניתוח מתקנים את העין הדומיננטית לראיה מקסימלית לרחוק ואת העין השנייה מתקנים לראיה לקרוב. ניתוח זה מאפשר ראייה טובה וחופש ממשקפיים במהלך רוב שעות היום ולביצוע רוב המטלות.

מהי בדיקת התאמה ולמי הניתוח מתאים?

ככלל, ניתוח מונוויז'ן מתאים לבני 40 פלוס הסובלים מקוצר ראייה וגם מרוחק ראייה. עם זאת, לא מדובר בתנאי גורף. על כל מועמד ומועמדת לניתוח לעבור בדיקת התאמה. בדיקת התאמה היא בדיקה המבוצעת באחת ממרפאות רשת המרכזים הרפואיים 'ד"ר לוינגר עיניים', על ידי צוות רפואי מנוסה שמטרתה להכיר את ההיסטוריה הרפואית הכללית של המטופל/ת, ובפרט מצב עיניו, כשהמטרה המרכזית של בדיקת ההתאמה היא לקבוע האם המטופל או המטופלת נמצאים מתאימים לבצע את ניתוח המונוויז'ן או לא.

במסגרת הבדיקה יש צורך לבצע מגוון רחב של בדיקות ראייה, לרבות חדות הראייה, על מנת לגלות לרופא המטפל את התמונה המלאה וכל הפרטים החיוניים לקבלת החלטה מושכלת הנעשית בשיתוף עם המטופלים.

יתרונותיו של ניתוח מונוויז'ן

לניתוח מונוויז'ן יש יתרונות רבים, במיוחד לאור המורכבות של הבעיה אותה הוא מצליח לפתור:

●             הניתוח מאפשר הסרת משקפיים למרחק תוך אפשרות להוריד את התלות במשקפיים לקרוב.

●             ככלל, באם הניתוח מבוצע על ידי צוות רפואי ומנוסה, הוא נחשב לניתוח בטוח ובעל שיעורי הצלחה גבוהים.

●             התוצאות המושגות כתוצאה מהניתוח הן חדות ראייה טובה   מאוד ברוב המטלות ושעות היום.

 

חסרונות הניתוח ולמי הוא אינו מתאים?

  • במקרים מסוימים יתכנו סינוורים והפרעות בזמן נהיגה בלילה כאשר תנאי התאורה ירודים, מה שיצריך להרכיב משקפיים בנהיגה בלילה. מכאן שניתוח זה אינו מתאים לנהגים מקצועיים.
  • תיתכן ירידה קלה בראיית עומק ולכן שיטה זו אינה מומלצת למקצועות המצריכים דיוק בראייה כגון צורפים או שענים, טייסים, רופאים מנתחים ועוד.

בחלק מן המקרים ובגילים יותר מאוחרים, יתכן קושי בקריאת כתב קטן בתאורה חלשה ויהיה צורך במשקפי קריאה למצבים אלה.

זמן הסתגלות לשינויים בתפיסת העומק וחדות הראיה עקב מצב של הבדל בין העיניים.

בנוסף נציין כי הניתוח אינו מתאים למי שבעין הדומיננטית, זו שתתוקן לשיפור הראייה לרחוק, אין חדות ראייה, שכן ביצוע הניתוח בעין זו יוביל לטשטוש ראייה.

הסתגלות לראיית מונוויז'ן

כאמור, ניתוח מונוויז'ן משנה את צורת הראייה מראייה דו עינית לראייה חד עינית, כאשר כל עין 'מיועדת' לראייה במרחק אחר. לאחר ביצוע הניתוח על המטופלים לעבור תקופת הסתגלות במהלכה המוח לומד לדכא את גירוי הראייה מהעין שלא רואה בחדות המירבית. איך ידעו המטופלים האם יעברו את תקופת ההסתגלות בהצלחה?

לפני ביצוע הניתוח ניתן לבצע מעין 'סימולציה' המדמה את התחושה שיחושו המטופלים לאחר ביצוע הניתוח באמצעות עדשות מגע מותאמות והיא מסייעת להעריך את סיכויי ההסתגלות. חשוב לדעת, שהסימולציה אינה מדמה באופן מלא את התחושה שיחוש המטופל לאחר הניתוח וכי מטופלים רבים מעידים כי דווקא התחושה תחת עדשות המגע בסימולציה היא פחות נוחה מהתחושה האמיתית עצמה אחר הניתוח. עם זאת, הסימולציה כן מאפשרת לצוות הרפואי ולמטופלים לקבל אינדיקציה כלשהי, הערכה כוללת כחלק מהתשובה לשאלה האם המועמד מתאים לביצוע הניתוח לקבלת תוצאות מיטביות עבורו.

תיאום ציפיות

חלק מתוצאותיו המצופות של ניתוח מונוויז'ן הן הסרת התלות ממשקפי ראייה. ועם זאת, חשוב לתאם את ציפיותיהם של המטופלים שכן לא מדוברת בהסרת תלות באופן מלא אם כי חלקי. המשמעות היא שבקריאות קצרות לא יצטרכו המטופלים להשתמש במשקפי קריאה, עם זאת בקריאות ארוכות ייתכן וצורך זה יהיה עדיין קיים.

מימון

ישנה השתתפות של קופות החולים בניתוח זה והוא נחשב ניתוח להסרת משקפיים בלייזר לכל דבר ועניין.

הניתוח אינו מוכר בחברות הביטוח הפרטיות.

אנחנו ממליצים לא להתפשר ולהקפיד לבחור צוות רפואי מיומן בעל ניסיון רב וסיכויי הצלחה גבוהים, זאת על מנת להגיע לתוצאות המצופות וחלילה למנוע סיבוכים מיותרים.

אנחנו מזמינים אתכם לפנות לאחת מהמרפאות ברשת המרכזים הרפואיים 'ד"ר לוינגר עיניים' בהובלתו של ד"ר שמואל לוינגר לביצוע בדיקת התאמה וקבלת מידע מפורט אודות מונוויז'ן ניתוח עיניים בלייזר. 

 

לפרטים נוספים על תהליך ניתוח הסרת משקפיים בלייזר: https://www.enaim.co.il/ניתוח-הסרת-משקפיים-בלייזר