פרסבילאסיק (PresbyLASIK)

בשנים האחרונות, עם התפתחות טכנולוגיית הלייזר לניתוחי עיניים, ניתן לתקן בעיות בתשבורת הראייה גם במקרים של ירידה בכושר הראייה לקרוב, המצריך משקפי קריאה

תיקון הראייה לקרוב מתבצע באופן בלעדי במרכז הרפואי "עיניים" באמצעות טכנולוגיית 'פרסבילאסיק'. בשיטה חדשנית  זו קרן הלייזר מבצעת ליטוש מולטיפוקלי של הקרנית. כך מוחזרות לעיניים יכולת הראייה לכל המרחקים: לקרוב, לרחוק ולטווחי הביניים.

בשיטת 'פרסבילאסיק', מתאימים את העין הדומיננטית לראייה לרחוק ואת העין השנייה לראייה לקרוב. הטיפול מתאים לבני 40 פלוס עם ליקויי ראייה לקרוב ולרחוק. הניתוח מתבצע בעזרת תוכנת וייב-פרונט הכוללת טכנולוגיית מעקב דינאמית ב- 4 מימדים, כולל מדידת עובי הקרנית במהלך הניתוח. קרן הלייזר מתמקדת ב- 3,400 נקודות ציון על הקשתית בזמן אמת ( Iris Recognition ), בדומה לטביעת אצבע. בכך מתאפשרת יכולת דיוק מרבית מותאמת אישית לעינו של המטופל. כרטיס חכם מעביר את נתוני הבדיקה למכשיר הלייזר ובכך תוצאות הניתוח ואיכות הראייה הינן משופרות. הניתוח מתבצע בשילוב עם מכשיר ה"אינטראלייז" המבצע פתיחת חלון טיפולי בעזרת קרן לייזר וללא שימוש בלהב כירורגי.

מהו זוקן ראייה?
ירידה בכושר הראייה לקרוב אופיינית לגילאי 40 פלוס ונחשבת לתהליך של זוקן ראייה של הגיל המבוגר (פרסביופיה). התהליך נובע מהחלשות בגמישותה של עדשת העין הטבעית, אשר מתבטא בקושי בקריאה שמצריך משקפי קריאה. על פי נתוני מחקרים עולה כי 86% מבני 40 ומעלה נזקקים למשקפי קריאה. גם אלה שאינם סובלים מקוצר ראייה, בהגיעם לגיל 40-45 נזקקים למשקפי קריאה. הירידה בראייה לקרוב הינה הדרגתית ומתפתחת אצל כל אחד בקצב שונה. הביטוי לכך יכול להיות קושי בקריאת אותיות העיתון והספר, תפריט במסעדה ועד לקושי בקריאת האותיות על גבי מסך מחשב. הביטוי לכך הוא שכדי להצליח לקרוא, אנו נוטים להרחיק את הספר רחוק ככל שניתן.

מהו ניתוח הפרסבילאסיק?
החידוש העיקרי בשיטת "פרסבילאסיק" הוא בכך שהלייזר מבצע עיצוב מולטיפוקלי של הקרנית (בדומה למשקפיים מולטיפוקליים), ומאפשר הסרת משקפי קריאה לכ-70% מהאנשים הזקוקים להן. ניתוח זה מחזיר לשתי העיניים את יכולת הראייה המולטיפוקלית לכל טווח המרחקים: לרחוק, קרוב ולטווח הביניים. הניתוח מתבצע באמצעות מכשיר הכולל טכנולוגיה ייחודית Iris Recognition- IR המזהה את הקשתית ב- 3 מימדים באופן חד ערכי, בדומה לטביעת אצבע, באמצעות 24 נקודות, וכך ממקם את קרן הלייזר במקום המדויק על פני הקרנית. 
חלק מהמנותחים מתאים יותר לשיטה הקרויה מונוויז'ן, היוצרת מצב בו עין אחת מתמקדת בעיקר למרחק והשנייה לקרוב. 
ההחלטה על סוג הניתוח נקבעת לאחר בדיקת התאמה קפדנית הנעשית במרכז הרפואי "עיניים" וכוללת צילומים וסריקות של העין, בדיקת אופטומטריסט מוסמך ובדיקת רופא מומחה.

יתרונות 

  • הניתוח מאפשר הסרת משקפי קריאה לכ-70% מאוכלוסיית מרכיבי משקפי הקריאה.
  • נותן מענה לטווחים: קרוב, בינוני ורחוק. 
  • מתבצע בהרדמה מקומית וללא כאב. 
  • החלמה מידית. 

חיסכון ברכישת משקפי ראייה מולטי-פוקאליים שעלותן אלפי שקלים. 
ניסיון קליני החל משנת 2001 ב-12 מרכזים רפואיים באירופה
הטכנולוגיה מאושרת ע"י ה- CE Mark (תו התקן האירופאי).


מי מתאים לניתוח? 
הניתוח מתאים לבני 40 ומעלה, אשר סובלים מרוחק ראייה 0.75+ עד 4.5+ ומתקשים בראייה לקרוב או גם לרחוק. הסובלים מקוצר ראייה בלבד אינם מתאימים לניתוח זה.