קטרקט

מהו קטרקט?

התכונות הביולוגיות החשובות של עדשת העין הן שקיפותה (בכך היא דומה לעדשה של מצלמה) וגמישותה. תכונות אלה מושגות הודות למנגנון תאי מורכב, המאפשר לשמור על רמת מים קבועה בתוך העדשה.

עם השנים מאבדת העדשה משקיפותה ונעשית עכורה. עכירות זו ידועה בשם " קטרקט " או " ירוד " וגורמת לטשטוש בראייה. הירידה בראייה היא הדרגתית ובדרך כלל מתרחשת בשתי העיניים, אך לא באותה חומרה ולא באותו קצב. במדינות העולם השלישי הירידה בראייה בעקבות קטרקט מגיעה לכדי עיוורון ולמעשה זוהי סיבת העיוורון (הניתן לטיפול) השכיחה בעולם.

ישנם כמה סוגים של קטרקט. הסוג השכיח ביותר הוא זה שקשור לגיל מבוגר. כמו כן, קיים גם קטרקט מולד ולעתים קטרקט מתפתח בעקבות חבלה בעין, בעקבות מחלות כגון סוכרת או נטילת תרופות מסוימות. המחלה מופיעה לרוב בגילאי 65-55. כ-40% מהאוכלוסייה מעל גיל 60 סובלת מקטרקט. עם זאת, לעתים קטרקט מופיע גם אצל צעירים.
 

תסמיני מחלת הקטרקט

ירידה בחדות הראייה היא אחד הסימנים השכיחים ביותר להופעת המחלה. בקטרקט מסוגים מסוימים הראייה לקרוב משתפרת דווקא. עוד סימן שעשוי להופיע הוא שינוי מהיר במספר למרחק. במקרים רבים גם שינוי מהיר במספר של המשקפיים, ירידה ביכולת ראיית צבעים וטשטוש וסנוור בנהיגת לילה. כמוכן, קטרקט יכול להופיע בגיל  צעיר יותר כתופעת לוואי של נטילת תרופות (סטרואידים) או על רקע מחלות כלליות. הדוגמא השכיחה ביותר היא סכרת.

בסוגים אחרים של קטרקט (עכירות בחלק האחורי של העדשה) ייתכן סנוור מאור השמש או מפנסי המכוניות בלילה. במקרים אחרים עלול הקטרקט להופיע כדלקת תוך-עינית ואילו קטרקט מולד מתבטא אצל היילוד באישון לבן.  
 

כיצד מאבחנים קטרקט?

רופא עיניים יכול לאבחן קטרקט בבדיקה קלינית פשוטה באמצעות מנורת סדק (לאחר הרחבת האישונים). באותה בדיקה הרופא מודד את הלחץ התוך-עיני, את עצב הראייה ואת מרכז הראייה. לפי הבדיקה הקלינית יידע הרופא אם צריך לשלב את הטיפול בקטרקט עם ניתוחים נוספים.

 

הטיפול בקטרקט

הטיפול המומלץ במחלה הוא ניתוח שכיח וקצר יחסית במסגרתו מוציאים את העדשה העכורה ומשתילים עדשה מלאכותית שקופה במקומה, שנשארת בעין לצמיתות. הודות לטכנולוגיה המודרנית, ניתוח קטרקט אינו מצריך אשפוז. הניתוח מתבצע בהרדמה מקומית באמצעות טיפות עיניים
ובחדרי הניתוח שלנו נמצא גם מרדים שעוקב אחר שלומו של המטופל. ברוב המקרים מבצעים את הניתוח בשיטת "פאקו-אמולסיפיקציה" המתקדמת. מכשיר אולטרה-סאונד זעיר מסיר את העדשה העכורה דרך פתח זעיר של 2 מ"מ, דרכו שואבים את העדשה העכורה. העדשה המלאכותית החדשה מחליפה את העדשה הטבעית ונשארת בעין לצמיתות. שיטת "פאקו" משפרת את הראייה בתוך זמן קצר, מקצרת באופן משמעותי את הניתוח והחזרה לשגרה מהירה. שיעור ההצלחה של הטיפול בשיטה זו גבוהים, הודות לטכנולוגיה המתקדמת ולניסיון הרב של הרופאים המומחים ושל הצוות המיומן ברשת 'עיניים'.

* למרכז הרפואי 'עיניים' הסכמים עם כל קופות החולים והן משתתפות במימון ניתוח קטרקט. כל חברות הביטוח משתתפות במימון ניתוח קטרקט בלייזר.

ד"ר שמואל לוינגר בראיון על ניתוחי קטרקט בלייזר
ד"ר עמי הירש בראיון על ניתוחי קטרקט מתקדמים
דר הירש במילון הרפואי של פרופ קרסו קטרקט בלייזר