קרוס לינקינג (Cross Linking)

טיפול לא פולשני למחלת הקרטוקונוס

זוהי שיטה חדשנית לטיפול בקרטוקונוס המיושמת ברשת 'עיניים'. הטיפול בשיטה זו נועד בעיקר למניעת התקדמות קרטוקונוס. בשיטה זו נוצרים קשרים ביוכימיים בין סיבי הקולגן בקרנית, הגורמים להקשחת הקרנית, להתחזקותה ובכך לעצירת התקדמות המחלה.  

השימוש בקרוס לינקינג מסייע במקרים הבאים:

  1. קרטוקונוס מתקדם.
  2. סיבוכים נדירים לאחר ניתוח הסרת משקפיים - קרטאקטזיה.
  3. תמס הקרנית.
  4. מצבי בצקת בקרנית.
  5. זיהומים קשים בקרנית אשר עמידים לטיפול תרופתי.
  6. מהלך הטיפול

הטיפול מתבצע בהרדמה מקומית בשני שלבים: בשלב ראשון מסירים את אפיתל הקרנית ומזליפים ויטמין B2 הנקרא ריבופלבין למשך חצי שעה עד לספיגתו בקרנית ובלשכה הקדמית (הסרת תאי האפיתל נועדה לאפשר למולקולות הגדולות של הריבופלבין לחדור דרך הקרנית). בשלב השני,  מקרינים אור אולטרה סגול (קרני UV ) על הקרנית למשך חצי שעה, תוך כדי הזלפת ריבופלבין. בתום הטיפול שוטפים את הקרנית באנטיביוטיקה ומניחים עדשת מגע טיפולית על העין למשך מספר ימים, עד שאפיתל הקרנית נסגר. 
תגובת הריבופליבין בנוכחות הקרינה האולטרה-סגולית, יוצרת שינויים בתכונות ביו-מכניות על ידי שפעול רדיקלים חופשיים וגורמת לבנייה ולהגברה של הקשרים הבין-מולקולריים של סיבי חלבון הקולגן. פעולה זו גורמת להתחזקות הקרנית ולעצירת התקדמות המחלה.

* הטיפול מבוצע בכל עין בנפרד.

יתרונות השיטה 
הטיפול אינו פולשני ותהליך ההחלמה מהיר. למעט כאבים ואי נוחות בימים הראשונים, עד להשלמת האפיתליזציה, הטיפול אינו יוצר כל מגבלה על החולה.

רופאי מרכז עיניים בחיפה על מחלת הקרטוקונוס