אמריקה נפטרת מהמשקפיים

הצבא האמריקאי מסיר את המשקפיים ללוחמים. 35,000 טייסים ולוחמי שדה כבר עברו טיפולים להסרת משקפיים על חשבון הצבא האמריקאי. בארץ מתגייסים רבים מסירים את המשקפיים בדרך ליחידה מובחרת.

אמריקה נפטרת מהמשקפיים

מאת: סיגל נפתלי

הצבא האמריקאי הקים לאחרונה 19 מרכזים רפואיים בהם הוא מאפשר ללוחמיו לעבור, טיפולים להסרת משקפיים. עד כה, עברו כ- 35,000 טייסים ולוחמי שדה את הטיפול. כתב העת המדעי החשוב   "Ophtalmology" אשר פרסם את הידיעה, דיווח כי התכנית החלה בעקבות מחקר אקדמי מקיף, אשר הראה כי הסרת משקפיים בלייזר בטוחה מהרכבת משקפיים או עדשות מגע ומשפרת את יכולות הביצוע של הלוחמים לאחר הטיפול. בעקבות כך, הוחלט על הפעלת התכנית להסרת משקפיים, שמטרתה להגביר את היעילות בשדה הקרב ולהגברת המוכנות, הבטיחות ויכולת ההישרדות של חיילים. 

ד"ר עמי הירש המנהל הרפואי של רשת "עיניים", רופא בודק בלשכת הגיוס בתל אביב, מסביר: 
"בארץ, ניכרת בשנים האחרונות עלייה חדה במספר המתגייסים המבקשים לעבור, טרם גיוסם, טיפולים להסרת משקפיים, במטרה להעלות פרופיל ולהתקבל ליחידות העילית. ברשת "עיניים" הסרנו משקפיים לטייסים אזרחיים.

ולטייסים במילואים, ואפילו לטייס מצוות אוירובטי המבצע פעלולים מדהימים תחת לחצי ג'י גבוהים". בנוסף, קיימת היום פתיחות רבה יותר בצה"ל לקבלת לוחמים שעברו טיפולים להסרת משקפיים לשירות קרבי. חיילים קרביים שעברו ניתוחים חוזרים ליחידותיהם במהירות.

ד"ר לוינגר, מנהל רשת "עיניים" מסביר: 
"קיימות מספר שיטות להסרת משקפיים. השיטה הנפוצה עד לאחרונה הייתה ניתוח ה"לאסיק". טיפול ה"לאסיק" המסורתי הוא טיפול טוב. בשיטת ה"לאסיק" יצירת החלון הטיפולי נעשית בעזרת להב כירורגי, הסיבוכים בגישה זו אמנם נדירים אולם, אם יש כאלו הם קשורים למכשור המכאני ולא ללייזר. הטיפול המתקדם מסוגו בעולם הוא באמצעות שיטת ה"אינטראלאסיק", בו הלייזר מחליף לחלוטין את הסכין. הטיפול מבוצע ללא מגע יד אדם, ומבטיח למטופלים רמת דיוק ובטיחות מרביים. הטיפול מאפשר לראשונה לנתח מקרים שבעבר נמצאו לא מתאימים. רשת "עיניים" הינה היחידה בישראל המיישמת את שיטת האינטראלאסיק - ניתוח ללא סכין. דר' לוינגר מסביר: "בשנתיים האחרונות אנו משתמשים בשיטת ה"אינטראלאסיק" המבצעת את יצירת המתלה בקרנית בעזרת קרן לייזר ללא סכין כירורגית וללא מגע יד אדם. שיטה זו מקטינה משמעותית את הסיבוכים הקשורים בניתוח ומאפשרת יצירת מתלה דק ומדויק ביותר. מאז שהגיע ה"אינטראלאסיק" רוב המטופלים בוחרים לבצע את הטיפול בשיטה זו. העוברים את הטיפול מדווחים על חזרה מהירה יותר לשגרה והחיילים על שיפור ביכולת ביום, בלילה ובתנאי שדה. זהו טיפול שביצע מהפכה בתחום ועמיתנו בארה"ב ובאירופה מבצעים למעלה מ-150,000 טיפולים בשנה בשיטה זו". טיפול זה הנעשה בשילוב עם שיטת ה WAVEFRONT מביא לתוצאות טובות במיוחד ולעיתים ניתן להגיע לראייה טובה יותר מ 6/6.

ד"ר הירש מספר כי בכנס שארגנה רשת "עינים" בים המלח, הגיע מנהל מרפאות העיניים של הצי האמריקאי בסן דייגו דר' מיץ בראון. הוא הציג בפני באי הכנס את התוצאות של טיפולי החיילים וצוות האוויר שעברו ניתוחי לייזר להסרת משקפיים." היה מדהים לראות את התוצאות הטובות של הניתוחים בחיילי צבא ארצות הברית. הם ממליצים על טיפול בשיטת האינטראלאסיק בשילוב עם שיטת הWAVE FRONT המאפשרת איכות ראיה טובה במיוחד, ראיית לילה משופרת לטייסים, העלאת הבטיחות לכל אנשי הצוות וחזרה מהירה לשרות פעיל לאחר הטיפול".

א.ל בן 24, קצין (במיל) ביחידה מובחרת (השם המלא שמור במערכת): "עוד כילד חלמתי להיות לוחם בסיירת מובחרת. בגיל 12 נאלצתי להרכיב משקפיים שהלכו איתי עד לצבא. הסיוט הגדול היה בגיבוש: הזיעה, האבק, המשקפיים על האף הפריעו לי מאוד. הפחד הגדול היה הנצנוץ של עדשות המשקפיים בפעילות קרבית בלילה. בחופשה הראשונה עברתי טיפול להסרת משקפיים ברשת "עיניים". חזרתי כמו חדש, מאושר, חופשי והרבה יותר קרבי."

לכתבה יש ללחוץ כאן

טכנולוגיות חדשות