טכנולוגיות נאסא והחלל בטיפולים להסרת משקפיים

טכנולוגיות נאס"א וטלסקופ החלל, גוייסו לשידרוג ניתוחי הלייזר להסרת משקפיים ברשת "עיניים". מה למלחמת הכוכבים ולטיפולי לייזר לתיקון הראייה? כיצד תרמו מעבדות המחקר של רשות החלל האמריקאית נאס"א וטלסקופ החלל הנודע 'האבל' להבטחת דיוק מירבי בטיפולי לייזר להסרת משקפיים?

טכנולוגיות נאסא והחלל בטיפולים להסרת משקפיים

הקשר בין כל ההישגים המדעיים הללו מתמצה במונח חדשני אחד - Intralasik. זוהי המלה האחרונה בטיפולי לייזר להסרת משקפיים. שיטת האינטראלאסיק מיושמת בהצלחה חסרת תקדים בחמש השנים האחרונות בארה"ב, בסדרי גודל של 100,000 טיפולי לשנה, אך מיעטה לפרוץ אל מחוץ לגבולות ארה"ב, בשל שתי סיבות: האחת, הדרישה של היצרנים האמריקנים למיומנות גבוהה ביותר בהפעלת מכשיר האינטראלאסיק; והשניה, מחירו היקר – כחצי מליון דולר.
רק מרכזים רפואיים מעטים לרפואת עיניים מחוץ לארה"ב זכו בו. בארץ קיים המכשיר המתקדם הזה בידי גורם אחד ויחיד – רשת מרפאות "עיניים", בניהולו של המומחה לרפואת עינייםד"ר שמואל לוינגר, שהוכר ע"י היצרנים האמריקאים כמי שראוי להפעיל בלעדית בארץ את של שיטת האינטראלאסיק.

עשרות אלפי ישראלים שנותחו בהצלחה רבה במשך שנים במרפאת "עיניים" באמצעות לייזר להסרת משקפיים, טופלו בשיטת לאסיק (Lasik) המתקדמת, שהיתה עד לפני זמן קצר המלה האחרונה בתחום טיפולי הלייזר להסרת משקפיים. זוהי שיטה בטוחה ומתקדמת להסרת משקפיים, שמטופליה דיווחו על הצלחה מלאה מבחינת התוצאות. 
אלא שהמחקר הרפואי אינו דורך במקום. הטיפול בשיטת הלאסיק המוצלחת מאוד הוכיח עצמו במרבית המקרים, אך לא העניק פתרון לקבוצות אוכלוסיה מסויימות: בעלי קרניות דקות במיוחד, בעלי אישונים רחבים, בעלי עיניים שקועות והסובלים מקוצר ראיה גבוה. 
למענם הומצאו בשנת 2000 בארה"ב ניתוח האינטראלאסיק המשודרג, שגם אותו ניתן לשדרג באמצעות ניתוח ה – Wave Front זוהי עליית מדרגה בטיפולי הלייזר להסרת משקפיים. האינטראלאסיק וה Wave Front, שזכו לאישורה של ה- FDA האמריקנית הקפדנית, מבוססים על ידע שמקורו בסוכנות החלל נאס"א, וכן על לייזר שפותח עבור מלחמת הכוכבים בידי חוקר שזכה בשל פיתוח זה בפרס נובל לכימיה דווקא, ועל טכנולוגיה שפותחה עבור טלסקופ החלל 'האבל' בידי חוקר, שזכה דווקא בפרס נובל לפיסיקה. אבל, כמו המצאות רבות אחרות שנועדו לתת מענה למקרים ספציפיים, התברר כי האינטראלאסיק והווייבפרונט יעילים מאוד גם לכל אותם מטופלים שעד להמצאת האינטראלאסיק נהנו מאוד מתוצאות טיפול הלאסיק. מחקרים קליניים השוואתיים קבעו שטיפול האינטראלאסיק מאפשר איכות ראיה טובה יותר והתוצאות ניתנות לחיזוי מדוייק. 
וכך אירע שבזכות הבטחון שמעניקות שיטות האינטראלאסיק והווייבפרונט, מעדיפים מטופלים רבים בשיטת הלאסיק, לשדרג את הניתוח שלהם לניתוח האינטראלאסיק והווייבפרונט. ד"ר שמואל לוינגר, המנהל הרפואי של הרשת, מטעים שכיום מציעה הרשת בחירה בין שני סוגי הטיפולים: את טיפול הלאסיק הוותיק והיעיל (שמחירו 10,200 שקל לשתי העיניים, או 8,200 שקל לאחר הנחה למבוטחי כללית מושלם ומאוחדת עדיף), או לחלופין את טיפול האינטראלאסיק והווייבפרונט היעילים עד מאוד, (אך מייקרים את הטיפול, ב- 1,500 ₪ לכל טיפול). רשת 'עיניים', רואה עצמה מחוייבת להעמיד לרשות הציבור את הטכנולוגיה המתקדמת ביותר הקיימת בתחום רפואת העיניים. 
רשת 'עיניים' זכתה להישג בינלאומי כשנבחרה להיות הראשונה בעולם שמחוץ לארה"ב, לקבל ולהפעיל את ציוד ושיטת האינטראלאסיק והווייבפרונט. ד"ר לוינגר ו- 22 אנשי צוות המנתחים הבכיר ב'עיניים' – כולם מנתחי עיניים בכירים, ובהם מנהלי מחלקות וסגניהם, בבתיה"ח המובילים בארץ, רואים בכך תעודת כבוד אישית ליכולותיהם הם, כמו גם לרמתה של רפואת העיניים הישראלית. מחמת קוצר היריעה נתאר אך בקצרה את היתרונות שבניתוחי האינטראלאסיק והווייבפרונט: בשלב ראשון של ניתוח האינטראלאסיק, פותחים בעזרת קרן לייזר מדוייקת וממוחשבת, ללא מגע יד אדם, חלון טיפולי בקרנית בעין (בניגוד לניתוח הלאסיק שבו פותחים את החלון הטיפולי באמצעות להב כירורגי מדוייק). בשלב השני, המשודרג ע"י הווייבפרונט, מלטושים את הקרנית בעזרת אקסיימר לייזר מונחה מחשב. שיטה זו מאפשרת למנתח לאבחן ולטפל בליקויי ראיה בצורה מדוייקת ביותר בהתאם לנתוני העין. כרטיס חכם הכולל שבב אלקטרוני שעליו נתוני בדיקת העיניים של המטופל מוכנס למחשב המנחה את הלייזר, והוא זה שמשלב את הנתונים והצרכים המנחה את קרן הלייזר. באמצעות זרוע רובוטית מתבצע ליטש הקרנית על פי הנתונים האישיים של המטופל. במלים אחרות: בעוד ששיטת הלאסיק משלבת הפעלת הלהב כירורגי, 
מתבצע ניתוח האינטראלאסיק באורח ממוחשב, ללא מגע יד אדם. 
יתרון זה המבטיח איכות וחדות ראיה, מעודד גם מטופלים המתאימים לטיפול בשיטת הלאסיק הרגיל, לבחור בשיטה משודרגת.

טכנולוגיות חדשות