כל מה שצריך לדעת על ניתוחי קטרקט בלייזר

כארבעים אחוז מכלל האוכלוסייה מעל לגיל שישים סובלת ממחלת הקטרקט, הגורמת לעכירות בעדשת העין הטבעית אשר פוגעת במעבר קרני האור דרכה וכתוצאה מכך הראייה נפגעת. הפתרון לבעיה הנפוצה הוא ניתוח קצר, מדויק ויעיל שבמהלכו מוסרת העדשה העכורה ובמקומה מושתלת עדשה מלאכותית. שימוש בטכנולוגיית לייזר לצורך ביצוע הניתוח, הופך אותו למדויק אף יותר ומותאם אישית לכל מטופל: כל מה שצריך לדעת על ההליך החדשני שישיב את הראייה החדה וישפר את איכות החיים. דר' שמואל לוינגר, המנהל הרפואי של רשת המרכזים הרפואיים 'עיניים' - מנתח קטרקט, קרנית ורפרקצייה

כל מה שצריך לדעת על ניתוחי קטרקט בלייזר

 כארבעים אחוז מכלל האוכלוסייה מעל לגיל שישים  סובלת ממחלת הקטרקט, הגורמת  לעכירות בעדשת העין הטבעית אשר פוגעת במעבר קרני האור דרכה וכתוצאה מכך הראייה נפגעת.  הפתרון לבעיה הנפוצה  הוא ניתוח קצר, מדויק ויעיל שבמהלכו מוסרת העדשה העכורה ובמקומה מושתלת עדשה מלאכותית. שימוש בטכנולוגיית לייזר לצורך ביצוע הניתוח, הופך אותו למדויק אף יותר ומותאם אישית לכל מטופל: כל  מה שצריך לדעת על ההליך החדשני שישיב את הראייה החדה וישפר את איכות  החיים.

העדשה היא רקמה שקופה וגמישה הממוקמת מאחורי האישון ואחראית  למיקוד קרני האור על רשתית העין ובכך היא אחראית על  מיקוד הראייה. קטרקט הוא מצב בו  עדשת העין הופכת לעכורה עם הגיל . עדשה זו היא בדרך כלל  שקופה לחלוטין בגילאים הצעירים, לרוב בגילאים מבוגרים העדשה נהיית עכורה .  ראייה דרך עדשה עם קטרקט דומה לניסיון להביט דרך חלון מכוסה אדים. תהליך זה קורה לרוב, כחלק מההתבגרות הטבעית, אך עשוי להתפתח מסיבות שונות,  כמו למשל גורמים גנטיים, טראומה באזור העין, מחלות אוטואימוניות שונות, תרופות  ועוד. חומרת הקטרקט מסווגת על פי מיקום העכירות  בעדשת העין  ואנו מבדילים בין ארבע דרגות של הקטרקט.  הטיפול הנפוץ בקטרקט  נכון להיום הוא ניתוח להחלפת העדשה הטבעית העכורה , בהשתלת עדשה מלאכותית שקופה. ניתוח חדשני שנכנס בחמש שנים האחרונות, אשר עושה שימוש בטכנולוגיית לייזר,  הופך אותו למדויק יותר ומפחית את הסיכונים: לפניכם כל המידע החיוני על ניתוחי קטרקט וקטרקט בלייזר, מהי התופעה הנפוצה, דרכי הטיפול והעדשות המתקדמות .  ניתוח קטרקט עם עדשות מתקדמות  יטפל בקטרקט ובנוסף גם ישפר את הראייה.

 איך תדעו על קיומו של קטרקט?
התסמינים האופייניים לקטרקט הם ירידה בחדות הראייה (המתבטאת בעיקר בקושי בזיהוי פרצופים ממרחק), ראייה מטושטשת, שינוי במספר המשקפים, ראייה לילית המלווה בסנוור והילות וראייה כפולה.ברוב המקרים, קטרקט יתפתח בשתי העיניים, אך הוא יופיע בכל עין בדרגת חומרה שונה. במידה והתפתח קטרקט בשל טראומה מסוימת, לרוב הוא יתפתח בעין אחת בלבד.כמוכן ישנם תינוקות הנולדים עם קטרקט (קטרקט מולד).
 

 מהם הסיכונים כשלא מטפלים בקטרקט?
כאמור, קטרקט  הוא מצב בו עדשת העין הופכת לעכורה וכתוצאה מכך להפרעה בראייה אשר הולכת ומחמירה עם הזמן. לרוב, קטרקט אינו מהווה כל סכנה. במצבים בהם העדשה מתמלאת בנוזל העכור,עלולה להתפתח עלייה בלחץ התוך עיני או דלקת בלשכה הקדמית של העין .פגיעה בחדות ראייה  עלולה לגרום לכך שהחולה  עלול  למעוד , להתקשות בנהיגה בשל סנוורים והילות, להתקשות בקריאה,בצפייה בטלוויזיה ובזיהוי פנים.באופן כללי,איכות החיים של החולה  נפגעת בשל הקטרקט.

כיצד ניתן לאבחן קטרקט?
אבחון הקטרקט מתבצע באמצעות בדיקה קלינית קצרה על ידי רופא עיניים. במהלך הבדיקה ימדוד הרופא את הלחץ התוך עיני, יבחן את עצב הראייה ואת מרכז הראייה, זאת כדיי לתכנן את אסטרטגיית הטיפול ולהבין האם יש לשלב גם ניתוחים נוספים מעבר לניתוח לטיפול בקטרקט.
 

 דרכי טיפול נפוצות בקטרקט
 לרוב הטיפול בקטרקט  מתבצע באמצעות פעולה כירורגית קצרה. במהלכה, מוציאים את העדשה העכורה ומשתילים עדשה מלאכותית במקומה. ניתוח הקטרקט אינו מלווה באשפוז והוא מתבצע בהרדמה מקומית באמצעות טיפות עיניים.
קיימים שני סוגי ניתוחים לטיפול בקטרקט: ניתוח קטרקט ידני וניתוח קטרקט בלייזר.

ניתוח קטרקט ידני
ניתוח הקטרקט הידני מתבצע כיום בכל בתי החולים הציבוריים והמרפאות הכירורגיות בקהילה. הניתוח כולל 5 שלבים ואורך כחצי שעה  ומתבצע תחת הרדמה מקומית. במהלך הפעולה מבצע המנתח 4 חתכים זעירים בקרנית  על ידי סכין כירורגית . בשנים האחרונות רוב ניתוחי הקטרקט מתבצעים בשיטת פאקואמולסיפיקציה (או שיטת "פאקו") המפרקת את העדשה בעזרת מכשיר אולטרה סאונד. הסרת העדשה העכורה באמצעות טכנולוגיה זו מתבצעת תוך זמן קצר והיא שומרת על קופסית העדשה. 
במהלך הניתוח מוחדר מכשיר אולטרה סאונד, דרך חתך זעיר המבוצע בקרנית ומפרק את העדשה העכורה. לאחר הסרת העדשה, מוחדרת עדשה מלאכותית חדשה וצלולה אל קופסית העדשה. הניתוח אורך כ- 20-30 דקות. החתך המזערי שבוצע נסגר באופן עצמוני בדרך כלל. לרוב, ניתוח הקטרקט אינו מחייב ביצוע של תפרים.

ניתוח קטרקט בלייזר – השיטה החדשנית והמתקדמת בעולם
ניתוח קטרקט באמצעות לייזר ממוחשב הוא ההליך המתקדם והחדשני  ביותר כיום לביצוע ניתוחי קטרקט. למעשה, שלבי הניתוח זהים לאלה המתבצעים במהלך הניתוח הידני, אך שלשת השלבים הראשונים:יצירת החתך בקרנית, פתיחת הפתח בקופסית העדשה  ופירוק העדשה מתבצעים באופן ממוחשב על ידי קרן הלייזר.  קטרקט בלייזר מקצר משמעותית את הזמן הדרוש לשלושת השלבים הראשונים בניתוח ומאפשר דיוק רב יותר בכל הנוגע למיקום החתך בקרנית וליצירת הפתח בקופסית העדשה.

יתרונות ניתוח הקטרקט בלייזר
ניתוח קטרקט בלייזר מקצר את זמן הניתוח ואת משך ההחלמה, מאפשר דיוק מרבי ביצירת החתך בקרנית ובקופסית העדשה. בנוסף, פירוק העדשה העכורה באמצעות טכנולוגיית הלייזר, מפחית משמעותית את הסיכוי לפגיעה בתאי האנדותל בקרנית וכתוצאה מכך גם את הסיכון להיווצרות בצקות לאחר הניתוח.  כמוכן, הוא ממזער את הסיבוכים האפשריים שלאחר הפעולה הכירורגית והוא אינו מלווה בתחושת כאב. עקב הדיוק הרב של הניתוח הוא מתאים במיוחד לניתוח הכולל השתלת עדשה מולטי פוקלית או טורית ומאפשר לחולה לראות טוב לקרוב ולרחוק לאחר הניתוח.מעבר להחלפת העדשה לטיפול בקטרקט ניתן לשלב גם תיקון של המספר  והצילינדר (אסטיגמציה).

סוגי העדשות אותם ניתן להשתיל  בניתוח קטרקט
כיום ניתן להתאים את סוג העדשה המושתלת  באופן מותאם אישית לכל מטופל, בהתאם לליקוי הראייה ממנו הוא סובל.

 שלשת סוגי העדשות הקיימים:

עדשה חד מוקדית

עדשה זו היא בעלת מוקד ראייה  אחד, המשמשת לתיקון קוצר ראייה או רוחק ראייה. לרוב לאחר השתלת עדשה חד מוקדית  יצטרך המטופל  להרכיב משקפיים לטווח קרוב לאחר הניתוח.

עדשה מולטי- פוקלית
עדשה מולטיפוקלית מספקת  מענה של ראייה לכל טווח בשתי העיניים. עדשה זו מיוצרת בהתאמה אישית בהתבסס על חישוב מדויק בהתאם לנתונים של כל מטופל.

עדשה טורית
השתלת עדשה זו בקרב מטופלים הסובלים מאסטיגמציה (צילינדר), בעיה הנגרמת בשל א- סימטריה של הקרנית וגורמת לראייה מטושטשת. עדשה זו מפחיתה ואף פותרת לחלוטין את בעיית הצילינדר, במקביל לתיקון הקטרקט.

 טכנולוגית הלייזר החדשנית המשמשת בניתוח הקטרקט מקצרת את מהלך הניתוח, מאפשרת פעולה מדויקת ובטוחה המותאמת לעין המטופל ומסייעת בהחלמה מהירה יותר ועין שקטה למחרת היום.  השתלת עדשות מולטי פוקליות וטוריות במהלך ניתוח קטרקט בלייזר מביאה לתוצאות טובות מאוד באיכות ובחדות הראיה לקרוב ולרחוק ומפחיתה במידה ניכרת את השימוש במשקפיים לאחר הניתוח.

 

יש לציין כי קופות החולים וחברות הביטוח משתתפות במימון ניתוח קטרקט בלייזר.

בשיתוף דר' שמואל לוינגר, המנהל הרפואי של רשת המרכזים הרפואיים 'עיניים'

 ניתוחי קטרקט בלייזר מתבצעים בקבוצת 'עיניים' במרכז הרפואי 'עיניים' בירושלים, ב'עתידים מדיקל סנטר' בת"א וב'שבע עיניים' בבאר שבע.

טכנולוגיות חדשות